fbpx

Blog

Po co Ci trener?

Potrzeby? Niepotrzebny? Może tylko trochę?

Po co Ci w ogóle ten trener ?

  • Bezpieczeństwo

Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem w życiu każdego człowieka, jednak źle przeprowadzony trening, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dotyczy to w głównej mierze osób początkujących, które w natłoku informacji, nowych cudownych diet i magicznych metod treningowych po prostu nie wiedzą jak dobrze się za to zabrać.

  • Zdrowy aparat ruchu na dłużej

Wiadomo, że niepoprawnie wykonywane ćwiczenia będą negatywnie wpływały na aparat ruchu ale również źle zaprogramowany trening u osób, które trenują już od jakiegoś czasu prędzej czy później doprowadzi do dysproporcji czy dolegliwości bólowych (np. brak pracy nad słabymi ogniwami czy pomijanie poszczególnych grup mięśniowych (najczęściej to czego nie widać lub na czym nam nie zależy).

  • Deklaracja

Szczególnie osoby, którym ciężko jest się zmobilizować, np. po całym dniu pracy łatwo znajdą powód żeby odpuścić trening. Jednak wcześniejsze zaplanowanie i umówienie treningu rozwiązuje problem, do tego gwarantujesz sobie lepsze samopoczucie i endorfiny po zakończeniu ćwiczeń.

  • Wiedza poparta doświadczeniem

Tak samo jak korzystasz z usług specjalistów w innych dziedzinach np. lekarz, mechanik czy fryzjer, tak samo zadbaj o swoje ciało z wykorzystaniem doświadczenia trenera.

  • Relacja i motywacja

Współpraca z trenerem powinna wybiegać poza 60-90 minut treningu. Jego zadaniem jest wspieranie, motywowanie, pomoc w wielu aspektach, takich jak np. zmiana nawyków żywieniowych, codzienna aktywność, ruch. Trener jest współodpowiedzialny za zrealizowanie celu podopiecznego.

  • Kontrola procesu, planowanie, indywidualizacja

Decydując się na współpracę z trenerem Twoje treningi są, a przynajmniej powinny być zaplanowane w ujęciu długofalowym oraz ukierunkowane na ustalone cele. Nie musisz zastanawiać się co robiłeś/robiłaś ostatnio czy jak dzisiaj dobrać obciążenie.

  • Realizacja Twojego celu

Jakikolwiek nie byłyby trening, ostatecznie powinien umożliwić Ci realizację Twojego celu. Możesz ćwiczyć 3,6,12 miesięcy, możesz nawet mocno się starać, niestety jeśli czegoś brakuje w Twoim treningu, odżywianiu nic się nie zmieni.

  • To czego akurat TY potrzebujesz

Każdy ma inne potrzeby. Czasem ciężko jest określić czynniki, powody, przez które nie realizujemy swoich celów. Trener powinien umieć dobrze zbadać potrzeby podopiecznego, poznać jego motywację aby lepiej i szybciej wspólnie osiągać zamierzone rezultaty.